Paul McCartney nem sokáig tétlenkedett a Beatles feloszlása után. Rövidesen megjelent első szólólemeze, a McCartney. Még 1970 végén elkészült második szólómunkája, a Ram, de ekkor már új együttes alapításán törte a fejét.
Vokalistának és billentyűsnek meghívta feleségét: Lindát, gitárosnak Denny Lane-t, a volt Moody Blues-tagot, és Amerikából szerződtetett dobost, Denny Sewell személyében.
1971 tavaszán pedig ismét színpadra lépett egy angliai kis klubban. A tumultusok elkerülése végett Wings-ként hirdették meg a bulit, persze hamar kiderült, hogy Paul tért vissza és óriási ovációt kapott. A dolog érdekessége, hogy korábban éppen az volt az egyik vitatéma Paul és John Lennon között, hogy visszatérjenek a színpadra. Lennon akart, McCartney nem....
A McCartney-, illetve Wings-kiadványok eleinte nem keltettek túl nagy visszhangot, de aztán '73-ra a James Bond filmbetétdalnak írt Live And Let Die és a Band On The Run album idejére Paul már teljesen magára talált dalszerzőként is, az évtized közepére pedig már a legnagyobb tömegeket vonzó sztárzenekarok közé számított a Wings, mely egészen addig a bizonyos japán turnéig működött, ahol az énekest letartóztatták egy kis fű miatt. Még 1971 végén megjelent a Wings első lemeze, a Wild Life, amit a kritika kegyetlenül levágott. De Paul nem vette a szívére a dolgot, elkezdtek új lemezen dolgozni, és közben világturnéra indultak, Amerikában, Angliában, majd Európában léptek fel több tucat koncerten, és ha nem is elevenedtek meg újra a Beatles-idők, nem volt akkora hisztéria, Paul bebizonyította, hogy még mindig vezéregyéniség, kiváló muzsikus és énekes. A turnéra már öt főre bővült a Wings Henry McCullough gitárossal, aki némi blues-os ízt is vitt a zenekar muzsikájába. E sorok írója jelen lehetett a turné egyik állomásán, 1972. augusztus 4-én Helsinkiben, a Messuhalliban, ahol húsz évvel korábban Papp László második olimpiai győzelmét aratta. Paul és társai fantasztikus hangulatot teremtettek úgy, hogy egyetlen Beatles-dalt sem játszottak.
Akkoriban ő még igyekezett magát távol tartani a gombafejűek örökségétől. A programot szólólemezei és a Wild Life mellett új dalok is alkották: a későbbi nagy Wings-slágerek közül itt ismerte meg a közönség a High Hi, Hight, a My Love-ot, a Mary Had A Little Lambet, valamint az észak-ír válságról szóló Give Ireland Back To The Irish-t, Paul egyetlen igazi politikai dalát, amely John Lennon Luck Of The Irish-ára válaszolt. Paul nemcsak basszusgitározott, hanem gitározott, zongorázott, belakta az egész színpadot jellegzetes nyakigláb mozgásával, míg a két gitáros révén kiváló progresszív betéteket is hallottunk: az 1882-t és a Henry's Blue-t, amelyet sosem vettek lemezre. Varázslatos este volt, tiszta zene, amelyet csak vetített diaképek, csillagok színesítettek.
A Wings (a szó jelentése: "Szárnyak") igazából csak epizód volt McCartney életében. McCullough hamar távozott és rövidesen az alkohol áldozata lett, kivált Denny Sewell is, és az ezt követő években már csak a McCartney-házaspár és Denny Lane adták a zenekar magját. Az 1979-es Back To The Egg után a banda fel is oszlott, és McCartney azóta szólóban játszik.
The Wings
|