John Winston Lennon, ksbbi nevn John Ono Lennon
Szletett: Liverpool-ban (Egyeslt Kirlysg), Oxford Street, Maternity Hospital 1940. oktber 9-n
Meghalt: New York-ban (USA), 1980. december 8-n
Apja: Alfred Lennon, hajpincr volt
Anyja: Julia Stanley, hztartsbeli volt
Testvrek: 2 lny
Hobbija: rajzols
Jellemzse:
A 20. szzad egyik legnagyobb hats nekese, zeneszerzje, kltje s a The Beatles gitrosa. Az 1960-as vek folyamn Paul McCartneyval val egyttmkdse komoly hatst gyakorolt a rockzene fejldsre, a komolyabb s politikai zenetet hordoz irnyba terelve azt.
Lennon dalai tele vannak fjdalommal s remnnyel. Zenje hol vidm, hol pedig nagyon komor volt. Dalszvegeiben szemlyes s karrierjhez fzd vgyait, gondolkodsmdjt, a hrnv rnyoldalait s az aktulis esemnyekrl alkotott vlemnyt fogalmazta meg. McCartneyval sikerlt meghonostania az elektronikus effekteket a rockzenben, lehetv tve ezzel szmtalan zenei stlus kialakulst.
Lennon a televziban, filmekben sajttjkoztatkon s interjkban tanbizonysgot tett szemlyisgnek lzad, kritikus oldalrl, gyors szjrsrl s szarkasztikus humorrl. Munkiban elszeretettel alkalmazta a szndkos megtvesztst. Zenei karrierje mellett bkeaktivista, r, sznsz s festmvsz is volt.
Korai vek:
A trsadalmi kzhangulat Lennon szletsekor elgg nyugtalan volt, mivel Nagy-Britannia pp a msodik vilghbort prblta megnyerni. Szlei mindketten rendelkeztek nmi zenei httrrel, de egyikk sem foglalkozott vele komolyan. Lennon a szleivel Liverpoolban lt mindaddig, amg apja, Alfred Lennon (becenevn Alf, ksbb Freddy) hajpincr ott nem hagyta a csaldot. John ekkor mg csak tves volt. Anyja, Julia ekkor gy dnttt, hogy nem kpes gondozni a fit s nvrre, Mimire bzta a nevelst. gy John gyermek- s kamaszkort Mendipsben, a Menlove Avenue 251. cmen tlttte a nagynnjvel s annak frjvel, George-dzsal.
Mint Liverpool legtbb lakosa, Lennon is r szrmazs volt. Nagyapja, James Lennon 1858-ban, Dublinban szletett, nagyanyja, Mary (lenykori nevn Maguire) szintn r szlets volt. Anyja, Julia Stanley pedig walesi felmenkkel rendelkezett. Lennon r szrmazsrl csak felnttkorban rteslt.
A firl kiderlt, hogy rvidlt, gy knytelen volt szemveget hordani. Korai Beatles-beli karrierje sorn kontaktlencst vagy dioptris napszemveget viselt, de 1966-ban, a How I Won the War cm film forgatsn egy olcs, egszsggyi szemveget kellett viselnie. A forgats utn azonban tovbb hordta, gy a kerek szemveg szemlyisgnek szerves rszv vlt.
Br nem az anyjval lt, rendszeres kapcsolatban volt vele s a ltogatsok alatt Julia megtantotta bendzsn jtszani. John egy letre elktelezte magt a zene mellett. Nem sokkal fia 18. szletsnapja eltt az anya baleset ldozata lett: 1958. jlius 15-n egy rszeg, szolglaton kvli rendr elgzolta. Neki kellett azonostania anyja holttestt. Ezutn bartsga Paul McCartney-val mg mlyebb lett, akinek desanyja szintn meghalt, mellrkban, amikor Paul 14 ves volt. Az esemny Lennon tbb dalra hatssal volt: „Julia” (1968), „Mother” (1970) s „My Mummy's Dead” (1970). Elsszltt fit, Juliant desanyja utn nevezte el.
Mimi nagynnje bemutatta Lennon nhny rajzt a Liverpool College of Artnl s elrte, hogy a fit felvegyk az iskolba. Itt tallkozott ksbbi felesgvel, Cynthia Powellel, azonban hamarosan meggyllte az iskolai fegyelmet, konformitst s mint sok korabeli fiatal, egyre nvekv rdekldssel figyelte a rock and roll-t s olyan amerikai nekeseket, mint Elvis Presley, Chuck Berry s Buddy Holly. Vgl az 1950-es vek vgn megalaktotta sajt skiffle zenekart, a The Quarrymen-t (iskoljrl, a Quarry Bank High School-rl nevezte el). Miutn Paul McCartney s George Harrison is csatlakozott, „Johnny and the Moondogs” nven rock and roll-t kezdtek jtszani. Nevket ksbb Buddy Holly Crickets nev zenekarnak emlkre The Silver Beetles–re vltoztattk (kt e-vel; „crickets”-„tcskk”, „beetles”-„bogarak”). Ezt hamarosan The Beatles–re rvidtettk. 1962-ben felesgl vette Cynthit, mert a lny teherbe esett Julian nev fiukkal.
A Beatlesben jtszott szerepe:
Mint a Beatles tagja, Lennon komoly hatssal volt a rock and roll-ra s kibvtette a zenei irnyzat hatrait az 1960-as vekben. t s szerztrst, Paul McCartney-t a 20. szzad legbefolysosabb zenszei kztt tartjk szmon. Kettjk kzl Lennont tekintik a jobb szvegrnak s McCartney-t a tehetsgesebb zeneszerznek. Ugyan nagyon leegyszerstett, de ezen megllaptsban van nmi igazsg. Br a legtbb dalt Lennon–McCartney-knt jegyzik, de a Lennon ltal inspirltak mlyrtelmbb, nelemz s sokszor szemlyes dolgokkal foglalkoz darabok. A legszrrelisabb dalai a „Strawberry Fields Forever” s az „I am the Walrus” szp pldi klnleges stlusnak. Zeneszerzi kapcsolata McCartney-val tbbszr ksztette annak felletesebb, pozitv szemlletnek az ellenttelezsre, megmutatva az rem msik oldalt.
Gyakran nagyon szabadon fejezte ki magt, a sajt pedig sokmindenrl megkrdezte a vlemnyt. 1966. mrcius 4-n a London Evening Standard jsgrnjnek (egyik bartjnak), Maureen Cleave-nek adott interjjban a kvetkez kijelentst tette a vallssal kapcsolatban:
„A keresztnysg el fog tnni. Megsznik, megsemmisl. Errl mg csak vitatkozni sem vagyok hajland. Igazam van s be is fog igazoldni. Mr most npszerbbek vagyunk, mint Jzus. Nem tudom persze, melyik melyik fog elbb letnni a sznrl, a rock ’n’ roll vagy a keresztnysg. Jzussal nincs is semmi baj, de a kveti ostobk s kznsgesek. k csavarjk ki gy a dolgokat, hogy az szmomra tnkreteszi az egszet.” t hnapig nem volt klnsebb visszhangja az interjnak, akkor viszont egy Datebook nev tindzserlap cmlapon hozta az idzetet.
Az Egyeslt llamok dli terletn tallhat „Biblis orszgrsz” lakosai s konzervatv vallsi krei komoly tmadst indtottak, aminek hatsra az ottani rdillomsok letiltottk az egytes szmait, albumjaikat s a hozzjuk ktd termkeket pedig elgettk, elpuszttottk. Spanyolorszg s a Vatikn denuncillta Lennon szavait, majd Dl-Afrikban is betiltottk a Beatles szmok rdis sugrzst. Lennon beismerte, nem rlt annak, hogy gyllkdst sztott s 1966. augusztus 11-n a Beatles sajtkonferencit tartott Chicagoban a nvekv hisztria csillaptsra.
„Azt hiszem, ha azt mondtam volna, hogy a televzi sokkal npszerbb, mint Jzus, nem lett volna semmi baj, de mivel egy bartommal beszltem, Beatles-t mondtam. Sajnlom, hogy kinyitottam a szmat. Nem vagyok istenellenes, Krisztus-ellenes vagy vallsellenes, nem tltem el s nem kissebbtettem a jelentsgt. Csak tnyknt kzltem, ami leginkbb Anglira igaz. Nem mondom, hogy jobbak vagy nagyszerbbek vagyunk Jzusnl, nem is hasonltom magunkat Jzus Krisztushoz mint szemlyhez, istenhez, vagy akrkihez. Csak mondtam, amit mondtam, s ez nem volt helyes. s rosszul rtelmeztk. Ennyi.”
A Vatikn elfogadta a bocsnatkrst. Sokszor rosszul idztk, amit azt mondta: „nagyobbak, mint Jzus”, amirl sokan azt hittk, gy rti, hogy a Beatles jobb, mint Jzus.
A Beatles hamarosan befejezte a turnzst (1966. augusztus 29-n, a san franciscoi Candlestick Parkban), s stdizenekarknt folytattk. A nyilvnosan eladhat dalok rsnak knyszere nlkl egyre bonyolultabb hangzsokat sikerlt felfedeznik.
Lennon s csaldi problmi:
Ma mr sokan tudjk, hogy Lennon nhnyszor megttte Cynthit, mg kapcsolatuk elejn. A Beatlemnia fokozdsa s a turnk okozta stressz csak nvelte a feszltsget. Fitl, Juliantl is tvol volt, aki barti viszonyban volt Paul McCartneyval. Ahogy ksbb mondta: „Sosem akartam tudni, milyen volt velem az apm. Sokszor nagyon rosszul esett amiket rlam mondott – pldul, egy whiskeysvegbl jttem ki egy szombat este. Meg ilyenek. – Hol van ezekben a szeretet? Sokszor mentnk el Paullal valahov – tbbszr, mint az apmmal. Nagyon j bartok voltunk, sokkal tbb kpen vagyok vele, mint apmmal.”
Meg kell jegyezni, hogy a „Mother” cm dalban John magt is okolja, amirt nem nevelte rendesen a fit.
Lennon s Ono:
1966. november 9-n, miutn az utols turnjuk vget rt s befejezte a Hogyan nyertem meg a hbort? cm fim egy kisebb szerepnek a forgatst, Lennon megnzte Yoko Ono killtst a londoni Indica galriban. Szerelmi kapcsolatuk 1968-ban kezddtt, a frfi Indibl val hazarkezse utn, mikor rjtt, hogy eltvolodtak egymstl felesgvel, Cynthival. A hzassg mg abban az vben vlssal vgzdtt, Lennon s Ono pedig elvlaszthatatlanok voltak a magnletben, a nyilvnossg eltt st a Beatles lemezfelvtelei alatt is. A sajt Onoval szemben elg rosszindulat volt, sok mocskold cikk jelent meg vele szemben. Ez feldhtette Lennont, aki a nyilvnossg eltt azt mondta, hogy nincs John s Yoko, mert k egyek, JohnsYoko. Lennon 1966-ban vegetrinus lett, s hallig az maradt. Ezek az j fejlemnyek nyilvnval srldshoz vezettek a zenekar tbbi tagjval s fokoztk a feszltsget a Fehr Album 1968-as felvtelei alatt.
1968. december 11-n The Dirty Mac nev alkalmi zenekarukkal Lennon s Ono rszt vett a Rolling Stones Rock and Roll Circus cm msorban.
A szjhagyomny gyakran Onot tekinti az egyttes felbomlsnak f okaknt, de a valsgban a tagok mr menedzserk, Brian Epstein 1967-ben bekvetkezett halla utn eltvolodtak egymstl, szemlyes- s zenei fejldsk ssze nem egyeztethet irnya miatt.
A Beatles utols kt vben Lennon legtbb idejt Yokoval s a vietnami hbor ellen val tiltakozssal tlttte. 1969. mrcius 20-n John Lennon s Yoko Ono megeskdtek Gibraltron. A mzesheteiket Amszterdamban tartottk „Egy gyban...” a bkrt („Bed-In” for peace). Ksbb ugyanezt megismteltk Montrealban is. Ezen msodik performance alatt vettk fel a „Give Peace a Chance” cm dalt, ami a bkemozgalmak nemzetkzi himnusza lett. A mdia egyszeren egy excentrikus prnak tekintette ket, de mg mindig fontos szerepet jtszottak a hborellenes megmozdulsokban s a feminista mozgalomban. Tbbszr sajtos mdon demonstrltak; kitalltk a Bagism mozgalmat (magyarul „zskizmus”-nak lehetne fordtani), melyet elszr egy bcsi sajttjkoztatn mutattak be. John hamarosan Winstonrl Onora vltoztatta a msodik nevt, hogy megmutassa Yokoval val egysgket s megrta „John s Yoko balladjt” („The Ballad of John and Yoko”) nsztjukrl s az azt kvet nyomsrl. 1969. november 25-n visszakldte az angol kirlyntl kapott MBE lovagi kitntetst a vietnami hborban val brit rszvtel, illetleg a Nigria-Biafra konfliktusba val beavatkozs miatt; s mg egy ok miatt: mert a „Cold Turkey” lecsszott a listkon (ezt viccnek sznta).
A Beatles feloszlsa:
A kudarcba fulladt Get Back/Let It Be felvtelein nem javult a ngy zensz kapcsolata. Miutn 1969 nyarn mindketten megsrltek egy skciai autbalesetben, Lennon gy intzte, hogy Yoko folyamatosan vele legyen a stdiban a Beatles Abbey Road cm albumnak felvtelein. Egy nagymret gyat toltak be a stdiba, hogy ne kelljen elvlniuk egymstl. Ez az album volt a zenekar utols csiszolt, egyeslt munka eredmnynek minsthet lemeze s kiadsa utn, 1969 szn gy tnt, hogy a tagok csendesen bcst vettek egymstl. Utoljra 1969. augusztus 20-n voltak mind a ngyen egytt a stdiban.
Lennon elhatrozta, hogy feloszlatja a zenekart, de a tbbiek lebeszltk arrl, hogy a nyilvnossg eltt ilyesmit mondjon. Miutn McCartney megtudta, hogy a Get Back felvtelein kszlt anyagokat kiadsra ksztik el, komoly vita kezddtt kzte s Lennon kztt; Lennon ugyanis maga ruhzta fel Phil Spectort a felvtelek kezelsnek jogval. McCartney 1970. prilis 10-n sajtkzlemnyben tudatta a nyilvnossggal, hogy kilp a Beatles-bl, s a zenekar feloszlik. A feloszls jogilag csak valamivel ksbb kvetkezett be, Lennon s McCartney kapcsolatnak itt vge lett; br rviddel Lennon halla eltt kibkltek.
Szlkarrier:
A korbbi Beatles-tagok kzl taln neki volt a legvltozatosabb zenei karrierje, gyakran visszatkrzdtek benne szemlyisgnek viszontagsgai . Mg a zenekar tagjaknt elksztett hrom bonyolult, ksrleti elektronikus zenei albumot Onoval, Unfinished Music No. 1: Two Virgins, Unfinished Music No. 2: Life with the Lions, s Wedding Album cmmel. Els knnyzenei szl albumt, a Live Peace in Toronto 1969-et 1969-ben (mg a Beatles feloszlsa eltt) vette fel Torontoban, a Rock 'n' Roll Revival Festivalon a The Plastic Ono Banddel, amiben ekkor Eric Clapton s Klaus Voormann is jtszott. Ekkoriban hrom nll dalt is felvett, amelyek a hborellenes „Give Peace a Chance”, a heroinnal val kzdelmrl szl „Cold Turkey” s az „Instant Karma!” voltak.
A Beatles felbomlst kveten, 1970-ben jelent meg a nyers, szinte John Lennon/Plastic Ono Band cm album, melyre nagy hatssal volt Lennonnak az Arthur Janov pszihchiternl foly terpija. A terpia hatsa az ordtsokban tkrzdik, olyan dalokban, mint a „Mother” vagy a „Well Well Well”. A lemez a mai napig egyike a valaha kszlt legszemlyesebb zenei mveknek. Legfontosabb szma a „God”, amiben felsorolja mindazokat a dolgokat, amiben nem hisz, a Beatlest is belertve. Kvetkez ksrlete a zenekar mtosznak megszntetsre egy hossz interj volt, amit a Rolling Stone zenei jsgnak adott.
1971-ben megjelent az Imagine, karrierjnek legsikeresebb szlalbuma, melynek hangulata az lmodozs s a harag kzt vltakozik. A cmad szm, amely a vilgbke himnuszv vlt, jelkpezte Lennon „fehr korszakt” (fehr ruhk, fehr zongora, fehr szoba...)
Taln ellenhatsknt a kvetkez lemez, a Some Time in New York City hangos, rdes, ersen politizl lett, szmokkal brtnlzadsokrl, rasszizmusrl, szexulis kapcsolatokrl, a britek szereprl az szak-rorszgi vallsi halap harcokban s szemlyes gondjairl az amerikai zld krtya megszerezsben. Ezt az albumot tartjk karrierje mlypontjnak, mely tele van esetlen, primitv zenetekkel, de nagyon kevs bennk a mvszi rtk. Lennont az 1960-as vek vge ta rdekelte a baloldali politizls, tbbszr is adott adomnyokat a Trockista Munksok Forradalmi Prtjnak. A csoporttal val kapcsolata ekkor volt a legszorosabb. 1972. augusztus 30-n kt seglykoncertet adott a New York-i Madison Square Gardenben az Elephant’s Memory nev zenekar ksretvel. Ezek voltak utols teljes koncertjei. Onoval egy hten keresztl meghvott msorvezetknt mkdtek kzre a Mike Douglas Show-ban, melynek sorn kiderlt, hogy Lennon esze s humora mg mindig a helyn van.
1972-ben jelent meg „Woman is the Nigger of the World” cm, szexizmus-ellenes dala, melyben arra utal, hogy nhny orszgban a feketket diszkriminljk, ugyangy a nket is az egsz vilgon. A dalt majdnem mindenhol betiltottk, br msodik fellpsn a The Dick Cavett Show-ban megprblta elrni, hogy leadjk a TV-ben.
1973-ban j erre kapott s megjelentette a Mind Games cm albumot. Ebben egy „Nutopia” nev orszgrl nekel; ez a zld krtyrt folytatott harcnak a szatrja. Ebben az vben a legnagyobb feltnst okoz dala a klns „I’m the Greatest” volt, amit Ringo Starr nagyon sikeres Ringo cm albumra rt.
1973 sorn magnlete sszeomlott, amikor Yoko kitette a szrt a hzbl. Yoko felajnlotta asszisztensknek, May Pang-nek, hogy „legyen John-nal, segtsen neki s teljestse minden krst”. John s May hamarosan Los Angelesbe kltztt. Lennon ezt az idszakot csak „elveszett htvge” nven nevezte, br 1975 elejig eltartott. Ezalatt May btortotta, hogy tbb idt tltsn Juliannel, k pedig Cynthival bartnk lettek. 1974 sorn John nhnyszor rszegen randalrozott, de May szerint a magnletben higgadt volt, s sok testedzst vgzett.
A sok ivs ellenre kpes volt egy elg j fogadtatsban rszesl albumot sszehozni, a Walls and Bridges-t. Szerepelt rajta Elton John az temes „Whatever Gets You Thru the Night”-ban, ami slger lett. Egy msik toplists szma a Beatles-szer hangzst mutat „#9 Dream”. Azzal zrta az vet, hogy meglepetsvendgknt fellpett Elton John Madison Square Garden-beli koncertjn, ahol a „Lucy in the Sky with Diamonds”, a „Whatever Gets You Thru the Night” s az „I Saw Her Standing There” cm dalokat kzsen adtk el. Ez volt Lennon utols koncertje.
1975-ben megjelent a Rock 'n’ Roll cm album, melyen ifjkorban sikeres rock and roll szmok feldolgozsai szerepeltek. A projektet htrltatta Phil Spector produceri kzremkdse s szmos jogi huzavona. A vgeredmny negatv kritikkat kapott, pedig rajta volt a „Stand by Me” nnepelt feldolgozsa is.
Ekkor Yoko els gyermekkkel volt terhes. Lennon gy dnttt, – mivel a Beatlemnia idejn nem tudta lvezni az apai let rmeit – hogy csaldi letre sszpontost. Ezt megknnytette, hogy 1976-ban engedlyeztk szmra az amerikai bevndorlst, egy tbb ves, a Nixon-adminisztrcival folytatott csata vgeztvel, amelyben szerepelt egy politikai indttats FBI vizsglat is.
Ugyancsak 1975-ben segtett megrni David Bowie „Fame” cm dalt, mely Bowie els listavezet dala lett az USA-ban.
A visszavonuls 1980-ig tartott. Lennon felfrisslt, tele volt tletekkel. Egy karibi vakci alkalmval sok dalt rt, s egy j albumrl kezdett gondolkodni. A visszatrshez Yoko Onoval elksztettk a Double Fantasy cm koncept albumot, ami kapcsolatukrl szlt. A cm egy virg nevbl eredt, amit egy killtson ltott; gy gondolta, a cm tkletesen lerja hzassgukat. A „(Just Like) Starting Over” elkezdett felfel kszni a slgerlistkon, s Lennon egy vilgkrli turnrl kezdett gondolkodni. Elkezdte a Milk and Honey munklatait is, amit vgl – sajnos – befejezetlenl hagyott. Eltelt nmi id, mire Ono rvette magt, hogy befejezze.
Lennon elgg kibrndult, amikor George Harrison I Me Mine cm knyvben szinte egy szt sem rt rla. Yoko szerint annak sem rlt nagyon, hogy Paul Beatles-dalai npszerbbek voltak, mint az vi.
A gyilkossg:
1980. december 8-n, ks dlutn, New York-ban egy megzavarodott rajong, Mark David Chapman lpett a stdiba indul Lennonhoz, hogy alrassa a Double Fantasy cm album egy pldnyt. Ezt a kedves gesztust egy fots meg is rktette, hogy a New York Daily News egy ksbbi szmnak cmlapjn szerepeljen. Chapman a nap sorn a Dakota-hz krnykn maradt, mialatt a kzeli Central Park tzijtka foglalta le a ports s az arra jrk figyelmt.
Este, Ono „Walking on Thin Ice” cm kislemeznek felvtele utn Lennonk visszatrtek laksukba. 22:50 krl limuzinjukkal a Dakota-hz el parkoltak. Elszr Ono szllt ki, utna Lennon. Mialatt Ono bement, Lennon Chapmanre nzett, utna a bejrat fel indult.
Mikzben Lennon elstlt mellette, Chapman azt krdezte: „Mr. Lennon?”. Ahogy Lennon megfordult, Chapman gy helyezkedett, amit a szemtank „harclls”-nak neveztek, majd ltt – tszr. Az egyik mellment, a tbbi Lennon htt s vllait rte. Az egyik lvedk az aortjt tallta el.
Chapman ottmaradt, fegyvert Jos Perdomo vette el, utna azt krdezte tle: „Mit csinlt, mit csinlt?”; Chapman csak annyit vlaszolt: „Lelttem John Lennont”. Ezutn levette a kabtjt, majd J.D. Salinger Zabhegyezjt kezdte olvasni. A rendrsg perceken bell kirt, s Chapman mg mindig olvasott.
Mivel nem tudtak vrni a kirkez mentre, kt rendr a jrrkocsi hts lsn a Roosevelt Krhzba szlltotta Lennont. Mikor megkrdeztk, hogy tudja-e kicsoda, nem egybehangz vlemnyek szerint azt vlaszolta, hogy „Igen”, vagy „John Lennon vagyok, a Beatle”, vagy csupn blintott, gy nem tudjuk biztosan, mik voltak az utols szavai. Minden, megmentsre irnyul erfeszts ellenre belehalt a 80%-os vrvesztesgbe. 40 ves volt.
Az els hrt a mernyletrl az jonnan alaptott CNN adta; Kathleen Sullivan msorvezetn jelentette be, hogy Lennont lelttk s pp a krhzba szlltjk (a hallhrt mg nem erstettk meg). m a legtbben elg furcsa mdon rtesltek az esemnyrl. Howard Cosell, a legends sportriporter, az ABC Monday Night Football cm msornak tudstja jelentette be a hallhrt:
-
Cosell: „Emlkezznk arra, hogy ez csak egy focimeccs, mindegy, ki gyz vagy veszt. Az ABC News egy slyos tragdirl rtestett minket New York Citybl. John Lennon – taln a leghresebb Beatle – New York-i lakhza eltt t lvst kapott, s krhzba szllts kzben elhunyt.”
A konkurens NBC csatornn jval szokvnyosabban adtak hrt az esetrl. A „The Tonight Show Starring Johnny Carson” cm msor egyik jelenett megszaktottk, bemondtk a hrt, majd folytattk a msort.
Amikor az 1960-as vekben Lennont arrl krdeztk, szerinte hogyan fog meghalni, azt felelte: „Biztos valami rlt fog kinyiffantani.” Tbb amerikai s kanadai Beatles-koncerten megerstett rizetet kaptak a fenyegetsek miatt, Ringo Starr azt mondta, hogy egy montreali koncerten a cintnyrok mgtt kellett lnie. Br Lennon ezt minden bizonnyal viccnek sznta, mgis bekvetkezett. Mg egy hasonl kijelentst tett utols interjjban, amikor azt mondta, gy rzi, mintha valaki kvetn: elszr szvetsgi gynkk az 1970-es vekben, hogy deportljk, majd a megszllott rajong 1980-ban.
Megemlkezsek:
Nagy tmeg gylt ssze a Dakota-hz krl Lennon hallnak jszakjn. Ono kizent, hogy az neklsktl nem tud aludni s arra krte ket, hogy vasrnap gyljenek ssze a Central Parkban egy csendes, tz perces imra. A csendes gylsre val felhvst vilgszerte megfogadtk.

Klns emlket lltott Lennonnak a Rolling Stone magazin, amikor nem sokkal a gyilkossg utn megjelent szmnak cmlapjra az az Annie Leibovitz ltal a lvldzs reggeln ksztett fot kerlt, amelyiken Lennon lthat meztelenl, embrionlis pzban, amint megcskolja a teljesen felltztt Ont.
A Strawberry Fields Emlkmvet Lennon emlkre ptettk a Central Parkban, szemben a Dakota-hzzal. Mikor 2001-ben George Harrison meghalt, az emberek itt gyltek ssze a megemlkezsre.
|